Nowy standard telewizji naziemnej

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego od 30 czerwca 2022 roku będzie obowiązywał nowy standard telewizji naziemnej: DVBT-2 HEVC H.265. Decyzja ta podyktowana jest udostępnieniem pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych (dla sieci 5G i przesyłania danych) w Unii Europejskiej. Planowane terminy przełączeń sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T/HEVC trwają od 28 marca 2021 i zakończą się przed końcem czerwca 2022. Zmiany będą polegać na wyłączaniu nadajników DVB-T MPEG-4 i zastąpienie ich nadajnikami DVB-T2 HEVC.

Istotne jest, że wraz ze zmianą sposobu przesyłania kanałów telewizyjnych, zmieni się również sposób jego kompresowania. Urządzeniem, które dekompresuje przesyłane dane obrazu, jest urządzenie końcowe – czyli telewizor.

Dlatego warto sprawdzić już dziś, czy twój telewizor jest gotowy na zmianę DVB-T2 H.265. HEVC. Wiele telewizorów posiada co prawda wbudowany tuner DVB-T2, jednak nie wszystkie są przystosowane do kompresji H.265 HEVC. Jeśli Twoje telewizory nie obsługują DVB-T2/HEVC, możesz zakupić odpowiedni dekoder lub wymienić stare telewizory na nowe. Więcej informacji będzie dostępne już wkrótce.